Jacek Bromski

Jacek Bromski


Szanowni Widzowie, Goście Festiwalu Ale Kino!

Kiedy 6 lat temu Andrzej Maleszka rozpoczynał pracę nad serialem Magiczne drzewo, zapewne ani on, ani nikt inny nie przeczuwał nawet, że będzie to jeden z największych sukcesów polskiej kinematografii w ciągu najbliższych kilku lat.
Czas już, by przywrócić godność i rangę filmowi dla młodej widowni. W 2005 roku powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej, filmów powstaje coraz więcej, i coraz więcej – dobrych, co pokazał ostatni festiwal w Gdyni. Chcielibyśmy, aby ta wzrostowa tendencja widoczna była w produkcji filmów dla dzieci i młodzieży. Bo nieprawdą jest, że młodzi widzowie chcą oglądać tylko Harry’ego Pottera i Hannah Montana. W sekcji dziecięcej gdyńskiego festiwalu wzięło udział ponad dziewięć tysięcy młodych widzów!
Na tym właśnie polega urok festiwali, czego zapewne wielokrotnie doświadczyli widzowie Ale Kino! Festiwal pozwala na bezpośredni kontakt z żywym kinem, jego twórcami, aktorami, a reżyserom pomaga wczuć się w oczekiwania i nadzieje widowni po to, by za rok czy dwa pokazać jej kolejny, jeszcze lepszy film!
Wszystkim Widzom festiwalu Ale Kino! życzę udanych wrażeń filmowych, a twórcom – samych udanych filmów dla tej najważniejszej, bo młodej, widowni!

Jacek Bromski
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich