Ale Kino! z piłką


Wśród futbolowych filmów ten jest wyjątkowy. Niezwykły reżyser przedstawia w nim bardzo osobisty wizerunek najbardziej niezwykłej gwiazdy piłki. Nieważne, czy jesteśmy wyznawcami stadionowej, globalnej religii dwudziestego pierwszego wieku i widzimy w futbolu coś więcej niż tylko życie i śmierć - opowieść o piłkarskim Bogu wciągnie nas, zafascynuje i oszołomi. I powiemy tak, jak podobno powiedział ongiś Sir Alex Ferguson: „Nie do wiary. Nie do wiary. Piłka nożna. Jasna cholera!”

Za tę niezwykłość, pasję i więcej niż odrobinę piłkarskiego szaleństwa, wyrażone w filmie „Maradona by Kusturica” przyznajemy Panu Emirowi Kusturicy nagrodę specjalną 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – Piłkarskie Koziołki.

Organizatorzy 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

www.sztukapilki.pl

Po raz czwarty filmy pokazujące pasję do piłki nożnej zostaną pokazane w sekcji Ale Kino! z piłką. Film potrafi wydobyć ze sportu to, co w nim najbardziej wartościowe i pociągające, ale także może przestrzegać przed zjawiskami negatywnymi, wynikającymi na przykład z nadmiernej komercjalizacji czy dopingu. Festiwal Ale Kino! jest jedynym festiwalem filmowym na świecie prowadzącym stałą, bogatą repertuarowo sekcję poświęconą futbolowi. Sekcji Ale Kino! z piłką! towarzyszy nagroda specjalna organizatorów Festiwalu, Piłkarskie Koziołki, przyznawana za wydarzenie w dziedzinie filmu i mediów audiowizualnych zajmujących się futbolem.

Odrębnym wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będzie turniej piłki nożnej. Uczestnicy Festiwalu i jego goście będą mieli okazję do wspólnej zabawy w halowym turnieju piłki nożnej, o Puchar Ale Kino!, z udziałem zarówno gwiazd polskiej piłki jak i pasjonatów tego sportu wśród ludzi kultury.